Pielęgnowanie psa

Każdy posiadacz psa wie, że oprócz tysiąca zalet jest też kilka wad posiadania przyjaciela. Należy do nich pielęgnacja i dbanie o zwierzaka. I nie ogranicza się do napełnianie psiej miski, musimy zadbać o higienę psa, żeby w przyszłości uniknąć kłopotów.
Pamiętajmy o szczepieniach.
Każdy odpowiedzialny człowiek już po urodzeniu szczeniaka, powinien skonsultować się z lekarzem weterynarii żeby sprawdzić, czy mały domownik nie przyniósł na świat jakiś chorób. Weterynarz poinformuje nas o niezbędnych szczepieniach, które powinien przejść nasz pupil. Wyznaczy nam terminy szczepień, odrobaczenia i odpchlenia. Nawet jeśli wydaje nam się, że bardzo dużo tego jest, to pomyślcie ilu niebezpiecznych chorób uniknie pies dzięki szczepieniom. Oczywiście szczepienie przeciw wściekliźnie jest obowiązkowe.

Regularnie odrobaczaj:

Odrobaczanie

Odrobaczanie

Pamiętaj, że nawet nie biegający luzem pies jest narażony na dotkliwe pasożyty. Co więcej, człowieku, też możesz być źródłem zakażenia. Najrozsądniej odrobaczać całą rodzinę, przy użyciu oczywiście różnych preparatów. Pamiętajmy, że nie podajemy psom leków przeznaczonych dla ludzi, czy innych zwierząt. Preparat na przykład dla kotów może zabić psa. Jeśli więc Wasza rodzina jest mieszana gatunkowo, zaopatrzcie się w odpowiednie środki. Co ile miesięcy odrobaczać psa? Profilaktycznie co sześć miesięcy, jeśli jednak uznacie, że wasz rozbójnik zapoznał się z nieznanym organizmem zwierzęcym, a jak wiadomo psy na powitanie nie podają sobie ręki, możecie zaaplikować preparat dodatkowo. Nie przesadzajcie jednak i nie panikujcie. We wszystkim należy zachować umiar.

Obcinanie pazurów:

Znienawidzone przez psy i ludzi zajęcie jest jednak niezbędne. Oczywiście możemy tę czynność zrzucić na weterynarza lub groomera, ale wiele osób samodzielnie obcina pazury psu. Nie jest to czynność tak łatwa jak obcinanie ludzkich paznokci. Pazur psa posiada wewnątrz pazura tkankę miękką, której uszkodzenie powoduje ból i może prowadzić do infekcji. Trzeba więc

Obcinanie Pazurów

Obcinanie Pazurów

bardzo umiejętnie podchodzić do obcinania pazurów. Na początku trzeba się zaopatrzyć w odpowiednie do wielkości pazurków naszego pupila cążki. Jeśli pazurek jest jasny, wystarczy pod światło zobaczyć wnętrze. Obcinajmy od dołu do góry, najlepiej po małym kawałku. Załóżmy okulary lub weźmy lupę, żeby widzieć dokładnie jak tniemy. Jeśli nasz pies po przodkach odziedziczył czarne pazury mamy utrudnione zadanie, przycinajmy wtedy po kawałku, aż do ciemniejszego miejsca. Bardziej doświadczeni hodowcy zalecają przycinanie raz w miesiącu co parę minimetrów, nie muszą się wtedy martwić, że za dużo obetną. Jeśli natomiast mamy do czynienia z pieskiem zaniedbanym, gdzie pazurek jest długi a co za tym idzie, mięsko w środku sięga dalej, obetnijmy tylko trochę, ale za to na okrągło i powtarzajmy takie „skubanie” często, część miękka cofnie się. Jeśli macie wątpliwości poproście o przycięcie pazurów weterynarza, nawet jeśli zatnie psa, posiada proszek znieczulający i tamujący krwawienie.

Pchły są nie do przyjęcia!

Nasz przyjaciel tak jak i my nie jest szwedzkim bufetem dla insektów. Nawet jeśli pies nie śpi z nami w łóżku i raczej przebywa na dworze, nie może być narażony na pogryzienie przez pchły. Roznoszą one zarazki, drapanie ranek powoduje infekcje i zaniedbanie tej kwestii może sprowadzić na nas spore koszty. Lepiej od czasu do czasu zaaplikować psu kropelkę preparatu na pchły lub założyć owadobójczą obrożę, niż wydawać później spore sumy na leczenie i patrzeć jak maleństwo cierpi. A pchły mogą bardzo szybko zadomowić się w naszym mieszkaniu i pogryźć nas, nasze dzieci i zalęgnąć się w szczelinach domu, co prowadzi do dezynfekowania całego domu.

Ratunku! Kąpiel!

Kąpiel

Kąpiel

Tak, większość psów nie przepada za kąpielą, nawet jeśli są do niej przyzwyczajane od szczeniaka. Woda raczej im nie przeszkadza, nie lubią preparatów, które używamy do mycia futerka. Na początku dobrze dobierzmy szampon dla naszego pupila. Są szampony dla zwierzaków krótko i długowłosych, alergików i z białym brudzącym się futrem. Jeśli piesek ma długą sierść i chcemy ją rozczesywać, zaopatrzcie się dodatkowo w odżywkę. Najlepiej wejdźmy do wanny lub prysznica razem z psem, poczuje się bezpieczniej, widząc, że uważasz kąpiel za niegroźną. Jeśli stosujecie szampon leczniczy zostawcie przez chwilę namydlonego biedaka żeby środki lecznicze miały szansę zadziałać. Szampon przeciwpchelny używajcie jeśli pies ma insekty a nie profilaktycznie. Powtórzcie zabieg. Psa, należy kąpać zależnie od rasy i warunków w jakich przebywają, psy rodzinne, na kolanka, kanapowce, kąpiemy raz na tydzień, psy przy budzie najwyżej raz w roku, latem gdy jest ciepło.
Małe kundelki, które trzymamy w domu, nie wymagają tak częstych kąpieli, jak przedstawiciele ras długowłosych. Sami zauważycie, kiedy ich futerka wymagają odświeżenia.
Psa rasowego najlepiej oddać w ręce profesjonalnego groomera, który zajmie się naszym pupilem kompleksowo, oszczędzając wam stresu i czasu. Przez wolną godzinę udajmy się na zakupy, pamiętając o kupieniu przysmaku dla ofiary luksusu.

Author: finanfox

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.