Jak osiągnąć niezależność finansową? – Wolność finansowa

Jak osiągnąć niezależność finansową? Na początek należałoby odpowiedzieć sobie na pytanie czym w ogóle jest niezależność finansowa? Dla jednych niezależność finansowa to przemyślane inwestowanie z własnych środków przy jednoczesnym zachowaniu płynności finansowej, dla innych to po prostu realizowanie celów finansowych bez konieczności uwikłania się w umowy kredytowe. W jednym i drugim przypadku pojęcie niezależności finansowej kojarzy się po prostu z brakiem konieczności zobowiązań przy realizacji wyznaczonych celów finansowych.

W dzisiejszych czasach, w dobie łatwo dostępnych kredytów, pożyczek i chwilówek łatwiej niezależność finansową stracić niż zyskać, niemniej jednak istnieje kilka sposobów, by tę niezależność zdobyć i, co najważniejsze, utrzymać. Najważniejsze to samodyscyplina i zachowanie zdrowego rozsądku. Choć może wydaje się to nieco banalne, te dwie cechy są kluczowe w osiągnięciu niezależności finansowej i od tego należałoby zacząć.

jak osiągnąć niezależnośc finansową

Wolność finansowa

Wyobraźmy sobie poniższą sytuację: mamy jakiś konkretny cel finansowy, na przykład kupno nowego samochodu. Następnie wyznaczamy sobie plan jak ten cel osiągnąć. I tutaj rozwija się przed nami ogromny wachlarz możliwości, jak na przykład wspomniane już wcześniej kredyty, rozmaite pożyczki. Ujmując rzecz nieco humorystycznie, zawsze możemy poprosić też o pomoc zamożną ciocię, choć tej opcji zapewne większość wolałaby uniknąć. Ale wracając do sedna, możemy wybrać drogę na skróty, czyli udać się po prostu po pożyczkę do banku. Nie chodzi o to, że pożyczanie pieniędzy od instytucji finansowych jest złe, kredyty co tak naprawdę świetna opcja, wyobraźmy sobie na przykład budowę domu bez finansowej pomocy banku, jest to owszem możliwe, ale tak naprawdę dla niewielu. Wszystko zależy od tego, czy cel finansowy, który sobie obraliśmy, jest na tyle priorytetowy, aby po ten kredyt w ogóle się starać. Wtedy właśnie przydaje się zdroworozsądkowe podejście do sprawy. Najgorsze z możliwych jest działanie pod wpływem chwili. Nie wspominając o tym, że na dłuższą metę może okazać się również niebezpieczne i w ekstremalnych przypadkach doprowadzić do naprawdę poważnych problemów finansowych.

Tak więc warto poświęcić trochę czasu na przemyślenie, czy ten wspomniany wcześniej samochód jest dla nas naprawdę niezbędny do pracy czy codziennego funkcjonowania, czy po prostu kieruje nami chęć podniesienia swojego statusu materialnego, bo chcemy wymienić stary model na nowszy. Jeśli jednak możemy się bez tego nowego modelu jeszcze trochę obejść, to warto przeanalizować czy zobowiązanie finansowe, które przyjmiemy na siebie z tytułu zaciągniętej pożyczki nadmiernie nas nie obciąży (ważne jest także obciążenie psychiczne, dla wielu ludzi świadomość posiadanego kredytu jest bardzo stresująca). Jeśli jednak już zdecydujemy się na pomoc finansową, warto udać się do doradcy finansowego, który zaproponuje najkorzystniejszą dla nas opcję kredytową. Obecnie na rynku działa co najmniej kilka takich firm, które specjalizują się w doradztwie kredytowym, porównując oferty kilkunastu instytucji finansowych i dobierając je do potrzeb i możliwości klientów.

Wolność finansowa

Wolność finansowa

Teraz trochę o samodyscyplinie. To chyba najbardziej pożądana i niezbędna cecha przy osiąganiu założonego celu bez utraty niezależności finansowej. Jest to jednak droga wolniejsza, a cel osiągany jest małymi krokami, gdyż zgromadzenie określonej sumy dokonywane jest z odkładania pewnej części własnego dochodu, czasem wiąże się to również ze zmianą stylu życia. Fakt, trzeba tak planować domowy budżet aby dało się wygenerować środki finansowe na wyznaczony cel, ale ma to też swoje dobre strony – czasem okazuje się, że tak naprawdę wiele comiesięcznych domowych wydatków jest zbędnych i łatwo można się bez nich obejść.

Niezależność finansowa jest bardzo ważna, tak dla małego gospodarstwa domowego, jak i dla dużych przedsiębiorców i czy mamy jakiś kredyt, czy udało nam się go uniknąć na drodze do realizacji naszych celów to pamiętajmy, że przy zachowaniu zdrowego rozsądku i samodyscypliny możemy tę niezależność utrzymać lub szybko i sprawnie do niej powrócić.

Author: finanfox

Share This Post On

1 Comment

  1. Jestem bardzo zadowolony że trafiłem na ten wpis w sieci. Wielu autorom wydaje się, że posiadają rzetelną wiedzę na opisywany temat, ale z przykrością stwierdzam, że tak nie jest. Stąd też moje pozytywne zaskoczenie. Powinienem dać lajka za Twój trud. Zdecydowanie będę rekomendował to miejsce i częściej wpadał aby poczytać nowe posty.

    Post a Reply

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.