Jak oszczędzać pieniądze? I skutecznie powiększać swoje oszczędności ?

Jak skutecznie oszczędzać pieniądze i powiększać swoje oszczędności ?

 

Pewnie nie raz myślałeś i analizowałeś swoją sytuację finansową, na pewno zadawałeś sobie pytanie, czy warto tak naprawdę oszczędzać? Czy ma to w ogóle sens ? Każdy z nas ma wiele wydatków każdego dnia z których jest naprawdę ciężko zrezygnować. Z innego punktu widzenia nie pewna sytuacja na rynku pracy i nagła możliwość straty stałego dochodu zmusza nas do przewidywania sytuacji i zabezpieczenia się na takie ewentualności.

Każdy musi sobie zdawać sprawę że systematyczne oszczędzanie i budowanie swoich oszczędności wzmacnia nasze poczucie bezpieczeństwa ponieważ nie możemy nigdy być pewni co wydarzy się w przyszłości. Na wypadek nagłej straty pracy będziemy mogli swobodnie jej szukać przez kilka miesięcy nie martwiąc się oto iż zabraknie nam gotówki na podstawowe potrzeby takie jak jedzenie czy utrzymanie mieszkania przez ten okres. Odkładanie nawet nie wielkiej kwoty np. 100 zł na miesiąc po pewnym czasie zamieni się w większą kwotę a także nauczy nas systematycznego oszczędzania. Oszczędzanie nie musi być związane od razu z nagłymi i gwałtownymi wyrzeczeniami a dowiedzie tego dalsza cześć artykułu.

Jak już było napisane wyżej oszczędzanie daje nam duży komfort i poczucie bezpieczeństwa i pieniądze na tak zwaną czarną godzinę. Zaoszczędzoną kwotę możesz w późniejszym czasie wykorzystać na rzeczy o których dawno marzyłeś a nie bjak-oszczedzac-pieniadzeyło cię po prostu na nie stać lub po prostu zainwestować we własny rozwój bądź otworzyć działalność gospodarczą która może powiększyć twoje dochody a także oszczędności. Kolejnym plusem oszczędzania jest fakt iż nie musimy korzystać z drogo oprocentowanych kredytów gotówkowych które musimy spłacić oddając znaczny procent pożyczonych pieniędzy. Bardzo dobrym pomysłem jest uświadomienie sobie ile musisz dni pracować aby wydać na konkretną przyjemność. Przez takie działanie racjonalniej wydajemy pieniądze i doceniamy ich wartość.

Zaoszczędź gotówkę a potem wydawaj

Nie musisz być ekspertem w dziedzinie finansów by wiedzieć że pieniądze kiedy bezczynnie leża w tzw. skarpecie bądź na nie oprocentowanym koncie tracą na swej wartości dlatego musisz pomyśleć o ich pomnażaniu bądź ulokować na dobrej lokacie czy koncie oszczędnościowym. Konta oszczędnościowe mają to do siebie ze przeważnie charakteryzują się dość niskim oprocentowaniem lecz zaletą ich jest iż możemy wpłacać i wypłacać gotówkę w dowolnie wybranym przez siebie momencie. Lokaty zaś mają dość dobre oprocentowanie lecz pieniądze tam ulokowane „zamrażamy” na pewien czas ponieważ wypłata środków jest równoznaczna ze stratą zarobionych pieniędzy chodź nie zawsze przed ulokowaniem pieniędzy na lokatach dokładnie czytajmy jej warunki.

Banki kuszą nas ofertami kont oszczędnościowych czy też lokat i mamy w czym wybierać jest tego po prostu mnóstwo. Polecam przy takim wyborze skorzystać z porównywarki lokat których jest bardzo dużo w internecie. Uważajmy na niesprawdzone firmy. Ostatnia afera Amber Gold dowiodła iż duży zysk nie zawsze idzie w parze z bezpieczeństwem naszych środków. Dlatego miej głowę na karku i analizuj wszystkie oferty oraz zbytnio nie wierz w szybki zarobek bo może się to skończyć odwrotnym skutkiem.

Author: finanfox

Share This Post On

2 komentarze

  1. Ja nie wyobrażam sobie życia bez oszczędzania. Na „czarną godzinę” zawsze coś muszę mieć. A potem jak sie tego trochę uzbiera, to zawsze to można w ciekawy sposób wydać:)

    Post a Reply
  2. Trzeba oszczędzać chociażby na emeryturę, bo raczej licha będzie, a na starość się przyda. Tyle, że większość ludzi albo nie ma z czego oszczędzać, albo żyje często ponad swoje możliwości. To jest racja, że najpierw trzeba zaoszczędzić, a potem wydawać, a nie odwrotnie. Nie rozumiem ludzi, którzy biorą pożyczki na zachcianki.

    Post a Reply

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.