Witaj. Zaloguj się or Zarejestruj się


Kiedy i czy odpowiadamy za długi małżonka ?

Posted by finanfox on Grudzień 8, 2014 0 Comments Kategoria : Blog Tags : , , ,

Kiedy i czy odpowiadamy za długi małżonka ? To pytanie pojawia się w momencie problemów ze spłatą kredytu czy innego zobowiązania i do naszej redakcji coraz czesciej wpływają takie zapytania. A więc jak to z tym dokładnie jest ? Otóż nie zawsze pożyczkodawca może domagać się spłaty zadłużenia z majątku małżonków. A zależy to w dużej mierze od tego czy współmałżonek wiedział o kredycie i czy wyraził na niego pisemną zgodę.

Jak łatwo się jest domyślić jeżeli taka zgoda była to nic nie stoi na przeszkodzie żądania przez wierzyciela spłaty kredytu z majątku małżonków. Jeżeli jednak takowej zgody nie było to pożyczkodawca może jedynie żądać spłaty długu z majątku pożyczkobiorcy np. zajmując mu wynagrodzenie bądź też inne źródła dochodu. Wierzyciel może także zająć przedmioty wchodzące w skład prowadzonej działalności gospodarczej.

Jeśli dług powstał przed zawarciem małżeństwa wtedy pożyczkodawca może zaspokoić swoje żądania z majątku dłużnika nie małżonka. Jeżeli małżonek zgodził się na kredyt to pożyczkodawca może pociągnąć go także do odpowiedzialności za kredyty lecz jak takiej zgody nie było wówczas nie mamy się czym martwić iż majątek rodzinny będzie zagrożony.

*Powyższy artykuł ma charakter informacyjny. Każda sytuacja jest inna i powinieneś skontaktować się z prawnikiem.


Wyszukane przez:
  • kiedy odpowiada się za kredyt wspólma

Dodaj komentarz