Witaj. Zaloguj się or Zarejestruj się


Umowa kredytowa – renegocjacja jest możliwa ?

Posted by finanfox on Grudzień 2, 2014 0 Comments Kategoria : Blog Tags : , , , , ,

 

Przeważnie większość instytucji finansowych nie pozwala zmieniać treści zawartych umów pożyczkowych, a niektóre zmiany powodują dodatkowe obciążenie naszego portfela. Postanowiliśmy się przyjrzeć co można zmienić w umowie kredytowej i jakie poniesiemy przy tym dodatkowe koszty.

W umowie kredytowej najważniejszą kwestia są podane dane osobowe czy numer i seria dowodu osobistego jesteśmy zobowiązani do korekty tych danych podczas ich zmiany i nie jest to bynajmniej nasz przywilej lecz obowiązek który musimy dopełnić np. po wymianie dowodu osobistego bądź zmianie aktualnego miejsca zameldowania. Dodatkowo w większości przypadków jesteśmy także zmuszeni do podania informacji o ewentualnej zmianie miejsca pracy. Jeżeli nie poinformujemy instytucji finansowej o wyżej wymienionych zmianach możemy narazić się na nieprzyjemne konsekwencje z ich strony.

Inne możliwości zmiany to tak zwane “wskaźniki kredytowania” które możemy zmienić czy negocjować w czasie obowiązywania kredytu:

– możemy zmienić (wydłużyć lub skrócić) okres kredytowania

– odroczyć płatność

– możemy skorzystać z wakacji kredytowych

– można także wnioskować o zmianę wcześniej wynegocjowanych warunków zabezpieczenia kredytu czy ubezpieczenia

Wszystkie ze zmian będą musiały być zaakceptowane przez pożyczkodawcę.

Na jakie koszty narażamy się dokonując zmian w warunkach umowy kredytu ?

Nie ulega wątpliwości iż zmiana danych osobowych będzie najczęściej darmowa lecz inne zmiany już kosztują i to zależy od banku czy instytucji finansowej która udzieliła nam zobowiązania. Trzeba pamiętać o tym że każdy dodatkowy aneks do umowy będzie troszkę kosztował i trzeba to dokładnie sprawdzić przed podpisaniem żeby później nie było rozczarowań. “Wakacje kredytowe” kosztują przeważnie 10 zł lecz nie jest to regułą i niekiedy może to być większa kwota. Bardzo dużo osób zapomina o tym iż niekiedy najlepszym rozwiązaniem jest zaciągnięcie kredytu refinansowego czy konsolidacyjnego i scaleniu kilku pożyczek w jedną.

 

Dodaj komentarz